Latest news

You are here

Galastacija

Ķerras, ragaviņas un kāpostu rīves no Rīgas vagonbūves rūpnīcas

Reti kurš zina, ka  gultiņa, kurā tika gulēts bērnībā vai ragaviņas, kuras stūma mamma, bija ražotas Rīgas vagonbūves rūpnīcā. Plaša patēriņa cehā tika ražotas kāpostu rīves, ko rudeļos izmantoja skābētu kāpostu gatavošanai ziemai, gludināmie dēļi, divu riteņu ķerras un pat ledusskapji.

Ievada vietā vai kāpēc S. Kerbedzs?

Staņislavs Kerbedzs. Johana Kēlera glezna 1882. gads. Varšavas Nacionālā muzeja kolekcija.

Uzrakstīt šo apkopojumu pamudināja vairākas lietas. Viena no tām ir attēls, kas jau gadiem klejo internetā un saņem daudz „Like”. Attēla daļa, kur redzamas mūsdienu ielas vai ceļi (šim attēlam ir vairāki varianti) man jautājumus nerada, interesanta ir otrā daļa.

Kerbedza gadsimts

Kerbedza mūžs ilga gandrīz visu 19. gadsimtu. Tas ir industriālās revolūcijas laiks, kas ieviesa cilvēku dzīvē tik daudz izgudrojumu un pārmaiņu, ka no nelieliem izbraucieniem ar zirga pajūgu gadsimta sākumā, tā beigās cilvēki bija sagatavoti pacelties spārnos un dotd startu pirmajām lidmašīnām.

S. Kerbedza zvaigžnu stundas sākums

S. Kerbedza 1841. gada piedāvātais tilts pār Ņevas upi.

Eiropas sarežģītākā tilta būvniecība 1843-1850

Ņevas tilta būvniecības darbu vadīšana tika uzticēta projekta autoram S. Kerbedzam. Darbu uzraudzībai tika izveidota speciāla komisija, kam bija pienākums kontrolēt būvniecības procesu īpašu vērību veltot tilta izturības pārbaudei. Vislielākās grūtības sagādāja balstu būvniecība, jo upes dziļums celtniecības vietā sasniedza 12 metrus.

Nākošie lielie S. Kerbedza projekti

Kerbedza vārdā nosauktais Vislas tilts Varšavā.

Līnijas Sanktpēterburga–Varšana būvniecība

Sanktpēterburga–Varšana dzelzceļa būvniecības sākums bija nākošais nozīmīgais un simboliskais solis S. Kerbedza dzīvē, jo viņš tika iecelts par vienu no projekta vadītājiem, kā atbildīgais par mākslīgajām būvēm.

S. Kerbedzs - ģimene un privātā dzīve

Intensīvi un bez ilgākas atpūtas strādājot pie Ņevas tilta projekta S. Kerbedzs 1845. gada Ziemassvētkos dodas ilgākā atvaļinājumā uz dzimto Paņeveži, kur satiek sava fizikas skolotāju Montrimoviču. Ielūgts ciemos viņš iepazīstas ar skolotāja radinieci 19.gadīgo Paulīni un 1846. gada ziemā Sanktpēterburgā atgriežas jau kā precēts vīrs.

S. Kerbedzs - no metāla uz cilvēku

Mūža lielāko daļu S. Kerbedzs veltīja inženiera darbam un zinātnei par to tika godalgots ar visaugstākajiem apbalvojumiem: Svētā Aleksandra Ņevska, Baltā ērgļa, Svētā Vladimira, Svētā Staņislava, Svētās Annas un Prūsijas karalistes Sarkanā ērgļa ordeņiem. 

S. Kerbedzs pēc 120 gadiem

Blagovesčinas tilts mūsdienās. 2019. g. Andrejs Pašķēvičš. 

Latvijas valsts dzelzceļu formastērpam 100!

Attēlā: Pielikums 1923. gada 16. aprīļa noteikumiem nr. 225 Par dienesta apģērbiem dzelzceļu darbiniekiem.