Latest news

Izstāde "Mātes zeme. Tālu prom aiz polārā loka". Georgs Avetisjans

No 2023. gada 4. jūlija līdz 2. augustam radošais autorfotogrāfs Georgs Avetisjans, izdevniecība “Milda Books” un fonds “Mākslai vajag telpu” aicina uz Georga Avetisjana izstādi un  grāmatu "Motherland. Far Beyond the Polar Circle" ("Mātes zeme. Tālu prom aiz polārā loka".

"Strauji apstājās vagoni. Ārā atskanēja skaļas balsis, tika rīkots un kārtots. Pēkšņi atveras durvis, un te nu mēs bijām beidzot atvestas tālajā Sibīrijā - 2. jūlija naktī, pēc 3 nedēļu ilgas braukšanas... Otrā rītā sākās dalīšana pa mājām. Mana dzīves vieta tika nozīmēta pie sovhoza klētnieka, kopā ar Markus Mildu - lubānieti. Mājiņa atradās uz mazas upītes krasta pakalnītē, kura atgādināja dzimtenes upīti Liedi, apaugušu ar krūmiem un ieviņām."

Šis ir citāts no Valijas Kampiņas dienasgrāmatas, kurā viņa apraksta 2. jūlija nakti, kad visi izsūtītie pēc nogurdinoša trīs nedēļu ilga brauciena pēc izsūtīšanas 1941. gada 14. jūnijā sasniedza Sibīriju.

"Mātes zeme. Tālu prom aiz polārā loka" ir stāsts par ceļojumu uz Sibīrijas ziemeļiem, kur caur dokumentu pētniecību un vietējo atmiņām, atklājas izsūtīto ģimeņu un vietējo iedzīvotāju stāsti. Grāmata "Motherland. Far Beyond the Polar Circle" ir vizuāls un pētniecisks ceļojums laikā ar mērķi izprast pagātnes tumšākos noslēpumus. Izmantojot padomju laikā ražotu vidējā formāta fotokameru Salut, grāmatas autors Georgs Avetisjans dokumentējis stāstu par Igarku – pilsētu, kas reiz celta uz padomju ieslodzīto kauliem 163 kilometrus aiz polārā loka. Uzskatīti par PSRS ienaidniekiem, viņi tika aizvesti uz Gulaga nometnēm un atstāti nomirt badā un aukstumā.

Grāmatas veidošanai fotogrāfs pievērsies, personisku iemeslu vadīts, – Igarkā 1952. gadā dzimusi viņa mamma, bet 1941. gadā deportētā vecmāmiņa (Milda Markuse) izsūtījumā pavadījusi veselus 15 gadus savas dzīves. Izpētes procesā iepazīti arī daudzi citu Sibīrijas ģimeņu stāsti, no kuriem daļa iekļauti grāmatā.

Lai veiktu pagātnes izpēti un fotografētu Igarku mūsdienās, grāmatas autors ar Transsibīrijas ekspresi 2019. gada nogalē devās no Maskavas uz Krasnojarsku, kur pēc tam ar nelielu lidmašīnu mēroja ceļu tālāk uz Igarku. “Tas bija ceļojums no tagadnes uz nākotni pa pagātnes izsūtīto dzelzceļa sliedēm,” izpētes metaforisko pusi raksturo Georgs. “Vēlējos apskatīt pilsētu, kurā reiz dzīvoja mana vecmāmiņa, atrast māju, kurā dzimusi mana mamma, apskatīt Jeņisejas upi, kas ieskauj pilsētu, un satikt tās iedzīvotājus.

Šķietami bezgalīgās Ziemeļsibīrijas ainavas starp Krievijas iedzīvotājiem bieži tiek romantizētas, taču šie plašumi un stepes glabā daudzas jo daudzas skaudras atmiņas, no kurām daļu varēs sastapt grāmatā.” Mākslinieks arī atgādina, ka šis nav stāsts vienīgi par pagātnes šausmām, jo Krievijas režīms turpina izmantot tās pašas metodes arī mūsdienās: ”Vairāk nekā miljons cilvēku jau ir deportēti no īslaicīgi okupētajām teritorijām uz Tālo Austrumu reģioniem Sibīrijā.”

Fotogrāfs un fotogrāmatu izdevējs Georgs Avetisjans 2016. gadā ieguvis maģistra grādu fotogrāfijā Braitonas universitātē Lielbritānijā. Mācījies fotogrāfiju arī pie Andreja Granta, piedalījies vairākās ISSP vasaras skolās, “Docking Station” mākslas rezidencē Amsterdamā un citās starptautiskās programmās. Georgs ir arī Eiropas fotogrāfijas platformas “Parallel” dalībnieks. Saņēmis vairākus apbalvojumus, piedalījies vairākās ekspertu komisijās, vadījis vieslekcijas un publicējies starptautiskos medijos. "Motherland. Far Beyond the Polar Circle" sērija bijusi skatāma arī grupu izstādēs Šveicē, Luksemburgā, Itālijā, Zviedrijā, Lietuvā, Polijā un Portugālē.

Georga radošā darba uzmanības centrā ir daudzslāņaini un pētījumos balstīti naratīvi, kas skar identitātes, ģenētikas, vēstures, eksistences un citus jautājumus. Viņa projektos nereti izmantoti arhīva materiāli, piezīmes, intervijas – darbos sastopas realitāte un fikcija, poētiskais mijiedarbojas ar dokumentālo.

Grāmatas atklāšana un personālizstāde tiks iekārtota un kūrēta sadarbībā ar fondu “Mākslai vajag telpu”.

Uzzināt vairāk par topošo grāmatu un izstādi iespējams vietnē www.mildabooks.com.

Konteksta informācija:

Izdevniecība “Milda Books”, kuras paspārnē tiks izdota "Motherland. Far Beyond the Polar Circle", ir fotogrāmatu platforma, kuras mērķis ir popularizēt un izplatīt kvalitatīvus projektus no Baltijas, kā arī citām valstīm ar ievirzi dokumentālajā, laikmetīgajā un radošajā autorfotogrāfijā. “Milda Books” līdz šim ir izdevusi arī Georga Avetisjana grāmatu “Dzimtene. Valstī garākais ciems” (“Homeland. The Longest Village in the Country”), Ievas Raudsepas grāmatu “Kruīzā” (“Cruise”), igauņu mākslinieces Marijas Kapajevas grāmatu “Sapnis ir brīnišķīgs, bet neskaidrs” (“Dream is Wonderful, Yet Unclear”), kā arī Paulas Jansones grāmatu “Sēdvieta 68” (“Seat 68”), tādējādi piedāvājot Baltijas un plašāka reģiona grāmatas vienotā platformā, pievēršoties mūsu reģiona aktuālajām tendencēm, jaunrades procesiem un autoru īpašajiem rokrakstiem. Izdevums “Sapnis ir brīnišķīgs, bet neskaidrs” (“Dream is Wonderful, Yet Unclear”) saņēmis prestižo Kraszna-Krausz fotogrāmatas balvu Londonā.

Fotogrāmata "Motherland. Far Beyond the Polar Circle" ir otrā daļa triloģijā, kurā dziļi personiskā un autobiogrāfiskā skatījumā autors centies atklāt “Dzimtenes”, “Tēvzemes” un “Mātes zemes” jēdzienu un nozīmi.

Liels paldies atbalstītājiem Pīteram Ragaušam, VKKF, “Antalis” AS, Eiropas fotogrāfiju platformai “Parallel”, LU Akadēmiskajai bibliotēkai, “Lost Horizon Films”, Tet, “Green Print”, “Cīrulīšu” mājas vīnam, fondam “Mākslai vajag telpu” un visiem atsaucīgajiem “Kickstarter” pūļa finansēšanas kampaņā.

"Strauji apstājās vagoni. Ārā atskanēja skaļas balsis, tika rīkots un kārtots. Pēkšņi atveras durvis, un te nu mēs bijām beidzot atvestas tālajā Sibīrijā - 2." data-share-imageurl="https://www.railwaymuseum.lv/sites/muzejs.ldz.lv/files/field/image/izstade_04_07_2023.jpg">