Latest news

Stacijas dzīve - interaktīva ekspozīcija visai ģimenei

Interaktīva ekspozīcija par 20.gs. staciju, no pasažiera kofera satura līdz dzelzceļnieka dzīvoklim.

Ko darīt ekspozīcijā?

 • Iespēja izpētīt visas stacijas telpas, skapjus, atvilknes; 
 • Noklausīties atmiņu stāstus;
 • Piezvanīt uz dažādām stacijām;
 • Sūtīt ziņu Morzes kodā;
 • Iejusties stacijas dežuranta tēlā;
 • Iztēloties, kā smaržoja stacijas uzgaidāmā zāle;
 • Saskaitīt cik kaķi dzīvo "muzeja Saldus" stacijā;

Kā labāk iepazīt ekspozīciju?

 • Ģimenēm iesakām lietot muzeja darbnieku izveidotu apskates palīgu
 • Skolēniem - pieteikties uz nodarbību 10–15 cilvēku grupā (ieteicami sākot no 3. klases), kuras laikā darbojoties ar dažādiem stacijas darbinieku un pasažieru radītajiem dokumentiem un interaktīvajiem stendiem būs iespēja izpētīt Stacijas dzīvi no A līdz Z.

Ekspozīcijas vēsturisko ietvaru veido Saldus stacija. Tomēr, domājam, ka tajā ieraudzītās, saklausītās un izmēģinātās  lietas, atsauks atmiņā katram savu iecienīto staciju. Bet tiem, kuri pieder paaudzei, kura stacijas ikdienu un braucienu ar vilcienu nav izbaudījusi, varēs ļauties radītajām sajūtām.

Ekspozīcija nav viena laika posma rekonstrukcija. Tā veltīta stacijai kā sabiedriskās dzīves centram 20.gadsimtā. Šis nav klasisks stāsts tikai par stacijas funkcijām un vēsturisko attīstību, tas ir aicinājums piedzīvot staciju savās atmiņās un izstāstīt tās saviem bērniem un mazbērniem.

Stacijas tradicionālais dzīves ritms, kas tai piemita, aiziet līdz ar modernajām tehnoloģijām, autotransporta uzvaras gājienu un ikdienas steigu. Mazo staciju ēkas pārvēršas par muzejiem, baznīcām, veikaliem, dzīvojamām mājām. Citas lūkojas apkārtējā pasaulē ar tumšajām loga rūtīm un gaida savus jaunos saimniekus. Ekspozīcija mazliet nostalģiski atskatās uz to kas reiz bija un aicina izbaudīt Stacijas dzīvi.

Muzeja darbinieki savas sajūtas un stāstus ir atklājuši, aicinām arī citus mums pievienoties un dalīties savās sajūtās, padarot vēsturi personiskāku. Uzraksti, izstāsti, uzzīmē, atsūti muzejs@ldz.lv tās sajūtas, atmiņas, kas saistās ar vilciena gaidīšanu, došanos ceļa. Izjautā vecākus, vecvecākus, un būsi pārsteigts par to cik aizraujoši ir bijuši viņu braucieni.  

Ekspozīcijas veidošanā piedalījās:

Ekspozīcijas muzeogrāfs, idejas un interjera objektu autors: Einārs Timma

Vēsturiskais ietvars un teksts: Ieva Pētersone, Līga Līce, Karīna Augustāne, Inese Rezgoriņa, Toms Altbergs

Skaņu meistars: Uldis Sniķeris, Maketi: Jānis Strazdiņš un SIA Collezione, Vēsturiskais stacijas interjers un stendi: Uldis Soste, SIA Mežrogas, Stendu kustīgās daļas, elektronika un citi efekti: Oskars Plataiskalns, SIA Dekorāciju darbnīca,  Uldis un Jānis Sniķeri, Reinis Adovičs, SIA Warp Agency, Stacijas personāla modeļu krāsošana:  Marina un Natālija SIA Art.I.G.Plus, Stacijas dežuranta formastērps: Māra Binde, šokolādes cilnis Solvita Bobrova, Splusa, Telpu remonts: SIA Velve, Lampu krāsošana: Rolands Buliņš

Īpašs paldies: Jaņa Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejam, Latvijas Okupācijas muzejam, Anitai Stirnai, SIA Gulbenes – Alūksnes bānītim, valsts a/s „Latvijas dzelzceļš” Liepājas, Kalvenes, Ilmājas, Saldus, Skrundas, Zasulauka un Lāčupes staciju personālam, Reģionālā apsaimniekošanas iecirkņa darbiniekiem un personīgi U.Lācim un A.Skirmantam, Vienotā dispečeru vadības centra darbiniekiem un personīgi A.Ņeverovskim

Atsauksmes medijos:

http://www.diena.lv/kd/notikumi/stacija-diviem-ne-gimenei-ar-kaki-14095363

http://lr1.lsm.lv/lv/raksts/kulturas-rondo/stacijas-dzive-dzelzcela-muzeja.a51019/

Kā labāk iepazīt ekspozīciju?

 • Ģimenēm iesakām lietot muzeja darbnieku izveidotu apskates palīgu
 • Skolēniem - pieteikties uz nodarbību 10–15 cilvēku grupā (ieteicami sākot no 3." data-share-imageurl="https://www.railwaymuseum.lv/sites/muzejs.ldz.lv/files/Telefonists%20mugura_1.jpg">