Sarunu vakars Dzelzceļa muzejā “Pirmais elektriskais tramvajs Latvijā”

Ceturtdien, 21. novembrī plkst. 18.00, Dzelzceļa muzejā notiks Jaroslava Dorenska prezentācija par tramvaju satiksmes pirmsākumiem Latvijā un Baltijā.

Kāpēc pirmā regulārā tramvaju satiksme tika atklāta Liepājā un nevis Rīgā? Kā tramvajs pirms 120 gadiem mainīja pilsētas dzīvi, kāpēc pirmā līnija nebija pilsētas centrā, bet piepilsētā? Pirmajā darbības gadā Liepājas tramvajs pārvadāja ap pus miljonu pasažieru un drīz piedzīvoja pirmos ziedu laikus un kļuva par Liepājas simbolu. Tieši Liepājas tramvajs visvairāk atbilst nosaukumam “pilsētas ielu dzelzceļš”, jo, kad 1900. gadā tika atklāta dzelzceļa līnija Liepāja–Aizpute, tās sliežu platums bija tikpat liels kā Liepājas tramvaja sliežu platums, kas bija 1000 mm jeb 1 metrs. Tas ļāva vilcienu vagoniem pa tramvaja sliedēm sasniegt pilsētas centru. Cik nozīmīgu lomu spēlēja tramvajs pilsētnieku dzīvē un kā mainījās vēja pilsēta pēc jauna transporta koncepta parādīšanās Liepājā? Kāpēc tramvajs piederēja francūžiem? Kā Liepāja kļuva par reģionālo transporta ceļu un ekonomisko centru? Uz šiem un daudziem citiem jautājumiem mēģināsim rast atbildes Dzelzceļa muzeja sarunu vakarā, kad klausīsimies Jaroslava Dorenska prezentāciju. Jaroslavs vai kā daudzi viņu pazīst Jaropolks kādreiz vadīja Liepājas metalurga muzeju, paralēli vāca informāciju par Liepājas tramvaju.

Sarunu vakarā aicināti piedalīties dzelzceļa vēstures pētnieki, entuziasti un citi interesenti. Pasākums notiks 2019. gada 21. novembrī no plkst. 18.00 līdz 20.00 Dzelzceļa muzejā, Uzvaras bulvārī 2a, Rīgā. Dalība pasākumā ir bezmaksas.

Sarunu vakari muzejā ir pasākumu cikls, kas Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā notiek jau ceturto gadu un līdz šim tajās apskatītas šādas tēmas: dzelzceļu elektrifikācijas vēsture Latvijā, dzelzceļa vēstures pētniecības iespējas un problēmas, dzelzceļa tūrisms, Rīgas centrālās stacijas arhitektūra un dizains, dzelzceļa tiltu būvniecība, signāli un drošība, tramvaji, kā arī dzelzceļa atainojums glezniecībā. Video ieraksti no iepriekš notikušajiem pasākumiem pieejami muzeja mājaslapā: http://www.railwaymuseum.lv/lv/content/video

#sarunuvakars #dzelzceļamuzejs #latvianrailwaymuseum

Kontaktinformācija:

Telefons: 20032331

E-pasts: andris.malahovskis@ldz.lv

Attēlā: Liepājas osta. Foto: Autors nezināms, 20. gs. 20.-40. gadi, Latvijas dzelzceļa vēstures muzeja krājums.