Latest news

Noskaties jaunāko muzeja filmu - Tvaika vilnis

2017.gada Muzeju naktī pirmizrādi piedzīvoja  filma Tvaika vilnis.

Par dzelzceļu var runāt dažādi, to var rādīt no tā tehniskās, saimnieciskās vai sociālās puses. Muzeju naktī 20.maijā pirmizrādi piedzīvojušās filmas Tvaika vilnis radošā komanda izvēlējās runāt caur dzelzceļa radošo šķautni. Filmas mērķis ir uzrunāt jauniešus, kas negrib klausīties didaktiskus stāstus. Uzrunāt un pastāstīt, kas ir tvaika lokomotīves būtība.

Filmas radošā komanda: režisors Guntars Graiksts,  operators Jānis Šēnbergs, aero kadru operators  Miks Ramāns - visi no Vides Filmu studijas, Dzelzceļa muzeja pētnieks Andris Malahovskis,  vēsturnieks no Ventspils Mazbānīša Artūrs Tukišs, ansis un NiklāvZ, Hip hop un bītu meistari, Gulbenes – Alūksnes bānīša tvaika lokomotīve - Ferdinands.

 

 

Filmēts tika ļoti aukstā rudens dienā, kad koku lapas bija paspējis noklāt pirmais sniegs. Tas filmēšanu padarīja īpaši skarbu. Neiztika arī bez piedzīvojumiem, lielākais bija drona aizķeršanās koku galotnēs un pazušana. Divu dienu laikā tika ierakstīti vairāki simti skaņas un video failu. Lokomotīve tika izklaušināta, izklaudzināta, izpētīta un izkustināta. Ansis un NiklāvZ ieguva dažādas skaņas un sajūtas. Artūrs kopā ar Gulbenes – Alūksnes bānīša vīriem rādīja un stāstīja, kā strādā jaunākā tvaika lokomotīve Latvijā. Viss noritēja dabiski, bez iepriekš iestudētiem scenārijiem, jo filmēti tika īsti savas jomas profesionāļi nevis aktieri. Kādas sajūtas rodas jauniešiem, braucot ar tvaika lokomotīvi, un kā radošajai komandai izdevās to pārvērst dzīvā un ticamā stāstā un kāpēc filmai tāds nosaukums - Tvaika vilnis, var redzēt Dzelzceļa muzeja youtube kanāla. Anša jaunajā albūmā Balzāms vienas dziesmas melodija ir radīta izmatojot tvaika lokomotīves skaņas un ritmus. Kādā intervijā Ansis stāsta:” - “Balzama šovā" tu paguvi pastāstīt, ka daļa no “Bērnu” skaņām un efektiem tika ierakstīti no tvaika lokomotīves “Ferdinands” saistībā ar kādu projektu, ko rīko Dzelzceļa vēstures muzejs. Saki, cik liela daļa no skaņām un celiņiem dziesmā aizņēma “Ferdinands"?  Diezgan liela, liela daļa no bungu, perkusiju, arī melodijas. Piemēram, piedziedājuma fona melodija ir radīta no “Ferdinanda” svilpes, un šī melodija man ienāca prātā, braucot ar šo lokomotīvi ceļā no Gulbenes uz Alūksnes pusi, atceros to brīdi ļoti labi. Katrā ziņā, paldies Dzelzceļa vēstures muzejam, varu pačukstēt, ka drīzumā būs redzams šī projekta galarezultāts dokumentālas īsfilmas formātā. Muzeju naktī Ansis Dzelzceļa muzeju nosauca par progresīvāko muzeju Latvijā. Viņā ieklausījās vairāki simti jauniešu, kas visu vakaru nāca skatīties filmu.

Filmās tapšanā vēl piedalījās: Skaņu operators Arvīds Ceļmalis, skaņu mikss Artis Dukaļskis, Grafika Jānis Ērglis, krāsu korekcija Krišs Roziņš. Īpašs paldies Gulbenes – Alūksnes bānītim, Jurim Viļumam, Mārtiņam Žīguram, Aleksandram Beļajevam, Raitim Melderim, Kristapam Puķītim, Līgai Līcei, Aldim Kreisleram, Tomam Altbergam.

Sadarbības partneri Dzelzceļa muzejs, Vides Filmu Studija un Dirty Deal Audio.

Filma redzama mzueja youtube kanālā, Facebook lapā skaties kadrus no “Behind the scene”