Latest news

Meistara Alfrēda Straumes miniatūro ēku izstāde "Alfrēda namiņi"

Izstādē “Alfrēda namiņi” iespējams izpētīt ilggadēja muzeja darbinieka, meistara Alfrēda Straumes (1933–2016) radīto miniatūro ēku pasauli. Baznīcas, jūgendstila greznās fasādes, Vecrīgas Trīs brāļi un dzelzceļa stacijas – tā ir tikai daļa no izstādē apskatāmajām ēkām, kurām izstrādāta vissīkākā detaļa – rokturi, palodzes, logu kokgriezumi, aizkari.

Tas viss radīts laikā, kad pasaule vēl nepazina 3D printeri. Rūpīgs darbs ar kartonu, līmi un krāsu. Pirms tam mērījumi, fotogrāfiju izpētīšana un aprēķini, lai lielo ēku pārvērstu atbilstošā mērogā.

Lai arī lielākā Alfrēda dzīves daļa saistīta ar celtniecību, tomēr viņa kaislība bija vēsture, dzelzceļš un arhitektūra. Viņa draugi stāsta, ka maketu veidošanas hobijs sākās ar vācu žurnālos ieraudzītiem attēliem. 20. gs. 70. gados kopā ar Alvilu Krauli dzelzceļa modelisma pulciņā Jūrmalas Jauno tehniķu stacijā tapa Ventspils–Zilupes līnijas ēkas, kuras šobrīd redzamas uz Dzelzceļa muzeja maketa. Tomēr lielāko daļu no izstādē apskatāmajām ēkām Alfrēds taisīja mājās. Tur uzbūvēti veseli pilsētu kvartāli. Īstiem šī hobija meistariem jāpiemīt lielai pacietībai knibināties, pārtaisīt un noslīpēt vissīkākās detaļas. Tāpēc bieži Alfrēds vienlaicīgi strādāja pie vairākām ēkām. Kad kādas detaļas izstrādāšana pārāk nogurdināja, māja uz laiku tika nolikta malā. Dažas no tām tā arī palika nepabeigtas, kas mums tagad ļauj ieskatīties ēku tapšanas procesā.

Alfrēds Dzelzceļa muzejā strādāja no 1995. līdz 2010. gadam, bija vienkāršs un sirsnīgs kolēģis, kas prata muzeja apmeklētājiem stāstīt par vēsturi un dažādiem dzīves atgadījumiem. Viņa zināšanas par Latvijas un īpaši Rīgas vēsturi bija neizsmeļamas. Tas viss atspoguļojas viņa veidotajās ēkās, kuras šajā izstādē varam apskatīt pateicoties Alfrēda ģimenei.

Izstāde būs apskatāma no 2019. gada 23. oktobra līdz 16. novembrim Dzelzceļa muzejā, Uzvaras bulvāris 2A, Rīga.