Industriālais pārgājiens Jelgavā 05.05.

Organizē Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejs sadarbībā ar aktīvā tūrisma portālu Pargajieni.lv .
Turpināsim mūsu izglītojošās pastaigas brīnišķīgajā pilsētā Jelgavā! Runāsim par un ap dzelzceļu un dosimies aizraujošā un izzinošā pastaigā pa vietām, kur ikdienas garāmgājējam ieeja ir liegta! Šoreiz īpaša uzmanība tika pievērsta Jelgavas dzelzceļa mezglam, kas ir viens no vecākajiem un nozīmīgākajiem Latvijas dzelzceļos. Kustība līnijā Rīga-Jelgava (Mītava) tika atklāta jau tālajā 1868. gadā, kopš šī notikuma Jelgavas mezgla un stacijas nozīme ir aizvien pieaugusi. Jelgavas dzelzceļa mezgls un tā vēsture stāsta ne vien par vilcienu, sliežu ceļu un dzelzceļu attīstību, saimniecisko vēsturi, bet arī par cilvēkiem, kuri devuši savu artavu tā pilnveidošanā un savu mūžu pavadījuši, kalpojot uz tā.
Plānotā maršruta garums: apmēram 11 km
Ilgums: 6 stundas h 30 min
Maršruta apraksts:
Pulcēšanās un starts pārgājienam plkst. 09:30 "Latvijas Dzelzceļa vēstures muzeja Jelgavas filiālē". Rīdziniekiem visērtāk doties uz Jelgavu ar vilcienu, kas atiet 08:29 no Rīga Pasažieru stacijas, ar pienākšanas laiku 9:18 Jelgavas stacijā.
Pārgājiena sākuma apskates objekti VAS “Latvijas dzelzceļš” teritorijā:
Jelgavas dzelzceļa stacija. Doma veidot dzelzceļu no Rīgas līdz Jelgavai tika ierosināta jau 19.gadsimta 50jos gados, bet projekts tika realizēts tikai 1868. gadā, pēc gandrīz astoņu gadu ilgas cīņas par būvniecības atļauju. Līdz ar dzelzceļa izbūvi Jelgavā tika uzcelta arī 78 m gara un 18 m plata ķieģeļu stacijas ēka, kā arī citas, dzelzceļa normālai funkcionēšanai nepieciešamas ēkas. Stacija tika postīta abos pasaules karos, tomēr ikreiz izdevies to atjaunot.
Bijušais Jelgavas lokomotīvju depo. Ejot no Jelgavas stacijas gar sliedēm Rīgas virzienā, aiz dzelzceļa tilta pāri Lielupei, turoties labajā malā, līkumots zemes ceļš aizved pie Jelgavas depo ēkas. Pati ēka būvēta 1904. gadā Maskavas- Ventspils dzelzceļa vajadzībām. Tagad siltās telpas, kur kādreiz atpūtās un „uzprišinājās” lokomotīves, pārvērtušās par vēsu kambari, kurā savus sānus vēl cenšas sasildīt daži muzeja eksponāti.
Pārgājiena aktīvā daļa:
2 km garš gājiens no Cukurfabrikas stacijas līdz RAF. Cukurfabrikas pietura tika atvērta 1928.gadā, 2 gadus pēc pašas fabrikas darbības uzsākšanas, lai atvieglotu ikdienas pārvietošanos fabrikas strādniekiem. Savukārt agrākās Rīgas Autobusu Fabrikas (RAF) teritorijā vairs netiek ražoti autobusi, bet ir izveidots industriālais parks SIA "NP Jelgavas Biznesa Parks", kas apsaimnieko teritoriju un iznomā telpas. Kopš 2012.gada RAF administratīvajā ēkā izvietota autobraucēja Andra Dambja RAF rūpnīcā ražoto automobiļu kolekcija, kuru pārgājiena dalībnieki varēs apskatīt gida pavadībā.
4 km RAF - Pilssala. Pa ceļam baudīsim stāstījumus par RAF apkārtni, Zemgales ostu, vienīgo upes ostu Latvijā, LLU, pilssalu, savvaļas zirgiem un palieņu pļavām.
3 km Pilssala - Jelgavas stacija. Ceļā tiks stāstīts pat tādiem objektiem kā Pasta sala, Mītavas tilts un Academia Petrina (pirmā augstākās izglītības iestāde Latvijā).
Pārgājiena noslēgums ir paredzēts ap plkst. 16:00 pie Jelgavas stacijas. Pēc pārgājiena visiem dalībniekiem būs iespēja iziet nelielu ekskursiju arī Latvijas Dzelzceļa vēstures muzeja Jelgavas ekspozīcijā.
Pārgājienā kopā plānots noiet apmēram 11 kilometrus. Pārgājienu vadīs Pargajieni.lv pārstāvis Jānis Zariņš un Latvijas dzelzceļa muzeja izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītāja Darja Kovaļova. Sīkāka informācija un pieteikšanās pat t. 20032331, 67232511 vai e-pastu: darja.kovalova@ldz.lv
Pārgājiena dalībniekiem līdzi jāņem laika apstākļiem atbilstošu apģērbu un apavus, ēdienu un dzērienu piknika pauzei. Ja būs slapjš laiks, tad var noderēt arī rezerves apģērbs un apavi.
Dalības maksa:
6,50 eiro individuālajiem dalībniekiem;
2,50 eiro skolēniem;
Bez maksas pirmsskolas vecuma bērniem pieaugušo pavadībā.
NB! Tā kā apmeklēsim paaugstinātas bīstamības zonas (sliežu ceļu klātesamība, Jelgavas lokomotīvju depo, tam pieguļošās teritorijas, utt.) vecākiem lūgums uzmanīgi izvērtēt sava mazgadīgā bērna līdzdalību šajā pārgājienā ! No mūsu puses iesakām pārgājienā doties bērniem sākot ar 5 g.v.!)
Projekta mērķis ir, industriālā mantojuma gada, kā arī Latvijas valsts simtgades ietvaros, iepazīstināt dzelzceļa entuziastus, interesentus vai vienkārši aktīvās atpūtas mīļotājus ar vēsturiskajām norisēm dzelzceļa infrastruktūrā, tās ieguldījumu valsts attīstībā un mūsdienu tehnoloģiskajiem procesiem.
Nākošais pārgājiens plānots 02.06. maršrutā Torņakalns-Baloži. Gribi uzzināt vairāk? Tad seko jaunumiem mājaslapā un mūsu facebook lapā @latvianrailwaymuseum!