Restaurācijas un pētniecības projekti ar VKKF atbalstu

Dzelzceļa muzejs saņēmis Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu dzelzceļa formas tērpu restaurācijai un Lauka pētījumam ekspozīcijas “Kā dzīvojuši, strādājuši un mīlējuši dzelzceļnieki Jelgavā” satura izstrādei un priekšmetu ieguvei, kopumā 6510,00 EUR apmērā.
Abi projekti ir atšķirīgi, tādējādi apliecinot, cik visaptveroša ir dzelzceļa vēsture. To īstenošana ļaus ne vien saglabāt jau esošos muzeja krājuma priekšmetus, bet arī iegūt jaunus un izstāstīt jaunā gaismā dzelzceļa un dzelzceļnieku stāstu mūsu apmeklētājiem.
Dzelzceļa formas tērpu restaurācijas projekts par kopējo summu 1390,00 EUR paredz 30. gadu stacijas priekšnieka cepures pilnu restaurāciju, kā arī vairāku priekšmetu – 20. gadsimta 30. gadu stacijas priekšnieka svārku, priekšnieka palīga mēteļa un 20. gadu stacijas priekšnieka cepures un 60. gadu stacijas kravas pieņēmēja mēteļa nostiprināšanu un restaurācijas pirmā posma uzsākšanu.
Laika gaitā tērpi ir pamatīgi novalkāti, un laika zobs darījis savu – tie ir vietām saplēsti, netīri un nodiluši. Restaurācijā ir paredzēta tīrīšana un nestabilo elementu nostiprināšana, ievērojot mūsdienīgas restaurācijas principus – nevis atjaunot, rekonstruēt, izveidot uzslāņojumus, bet nostiprināt un saglabāt oriģinālo. Projekts tiks realizēts, sadarbojoties ar tekstila restauratori.
Lauka pētījums ekspozīcijai “Kā dzelzceļnieki dzīvojuši, strādājuši un mīlējuši Jelgavā” paredz dzīvesstāstu intervijas ar dzelzceļniekiem, kas strādājuši Jelgavā padomju laikā un 20. gadsimta 90. gados, un viņu ģimenēm un kaimiņiem. Atkārtotās intervijas tiks īstenotas pēc noteikta sociālo antropologu izveidota parauga, iesaistot diskusijā ne vien muzeja darbiniekus, bet arī antropologus un sociologus. Interviju rezultātā paredzēts izveidot dzelzceļnieka sociālo portretu, ko papildinās foto materiāli un interviju ieraksti.
Lauka pētījums kā satura pamats jaunai muzeja ekspozīcijai Jelgavā “Kā dzelzceļnieki dzīvojuši, strādājuši un mīlējuši”. Tā ļaus apmeklētājam iepazīt dzelzceļu no cilvēcīgās puses, caur dzelzceļnieku personīgo pieredzi parādīt, kāda ir dzīve pie sliedēm, to, ar ko dzelzceļnieki Jelgavā var lepoties un ar nelielu nostaļģiju paskatīties uz pagājušajiem laikiem gados vecākajiem vai uzburt pavisam citu sadzīves ainu muzeja mazākajiem apmeklētājiem.
Ja esi gatavs izstāstīt savu Jelgavas dzelzceļnieka stāstu vai zini kādu, kurš to labprāt darītu, raksti ilze.freiberga@ldz.lv