Latest news

Izstāde Nyet, nyet Soviet! no 4.05. – 23.07.2022.

No 2022. gada 4. maija apskatāma izstāde “NYET, NYET, SOVIET! Politiskie protesti un demonstrācijas ārpus Latvijas 1945–1991”! 

Izstāde “NYET, NYET, SOVIET” seko pa pēdām muzeja un pētniecības centra “Latvieši pasaulē” izdotajai grāmatai “Nyet, Nyet, Soviet. Stāsti par latviešu politiskajām demonstrācijām trimdā” un dokumentālajai filmai “VALIANT! Brauciens uz brīvu Latviju”. Ekspozīcija apkopo trimdas latviešu politisko protestu un demonstrāciju pieredzi, kas rosina mūs būt ne tikai sabiedriski aktīviem un līdzatbildīgiem, bet arī izprast savas valsts brīvības cenu un katra paša iesaisti tās saglabāšanā. Izstāde rosina meklēt atbildes jautājumu – KO TU DARI LATVIJAS BRĪVĪBAS LABĀ? 

Izstāde ir iedvesmojošs, taču retam zināms stāsts par to, kā trimdas latvieši padomju okupācijas laikā uzturēja dzīvu Latvijas neatkarības ideju. Ar aizrautīgu pašaizliedzību un radošu degsmi vairākus gadu desmitus visā pasaulē latvieši rīkoja politiskus protestus un demonstrācijas, lai pievērstu vietējās sabiedrības, preses un politiķu uzmanību Baltijas valstu okupācijas jautājumam. Šajās demonstrācijās izauga nākamās paaudzes, kuras, par spīti savas mītnes zemes dzīves videi un iespējām, saglabāja latvisko identitāti un uzturēja apbrīnojamu misijas un cīņas spara izjūtu, kļūdami par Latvijas zaudētās brīvības sargiem un valstsgribas vēstnešiem. 

Diemžēl politiskajās demonstrācijās un protestos izkliegtais, uz plakātiem un apģērba uzrakstītais sauklis “NYET, NYET, SOVIET!”, kas skanīgi raksturo trimdas latviešu pārliecību 46 gadu garumā Latvija okupācijas laikā, mūsdienās, ņemot vērā esošo ģeopolitisko situāciju, no jauna kļuvis aktuāls. Tālab izstāde apzināti veidota kā demonstrantiem noderīga rokasgrāmata. Izstādi veido pavisam vienpadsmit sadaļas, tādas kā “Padomāt par apģērbu”, “Strādāt ar izdomu”, “Izdomāt intriģējošu saukli”, “Mobilizēties ātri”, “Demonstrēt individuāli ikdienā”, “Nonākt preses uzmanībā” u.c., kurās apkopota trimdas latviešu pieredze un praksē pārbaudīti ieteikumi.  

Trimdas latviešu vēstures stāstus, politisko demonstrāciju un protestu kontekstā, atklās muzeja un pētniecības centra “Latvieši pasaulē” krājuma priekšmeti – demonstrāciju plakāti, lozungi, apģērbi, rekvizīti, izstādē būs skatāms arī muzeja krājuma lielākais priekšmets – demonstrāciju mašīna “Plymouth Valiant”, par kuru muzejs uzņēmis arī dokumentālo filmu “VALIANT! Brauciens uz brīvu Latviju.” 

3. maijā plkst. 22:00 – filmas televīzijas pirmizrāde LTV1.

4. maijā – izrādīšana Latvijas filmu maratonā kinoteātrī “Splendid Palace” un jebkurā laikā bez maksas Latvijas teritorijā https://www.filmas.lv/movie/4166/

7. maijā plkst. 14:00 – iespēja apmeklēt izstādi tās veidotāju un kuratoru vadībā.

7. maijā plkst. 16:00 – izstādi apmeklēs Valsts prezidents Egils Levits, lai kopā ar kuratorēm Mariannu Auliciemu un Ievu Vītolu apskatītu izstādi un runātu par ikviena latvieša valstsgribu vārdos un darbos.

Aicinām sekot līdzi aktuālajiem notikumiem un izglītojošo nodarbību piedāvājumam muzeja mājaslapā www.lapamuzejs.lv un www.facebook.com/LatviansAbroad

Izstādes veidotāji:

Ideja, saturs, teksti: muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē”, Marianna Auliciema, Ieva Vītola
Vēsturiskā izpēte: Kristīne Beķere (no grāmatas “Nyet, Nyet, Soviet. Stāsti par latviešu politiskajām demonstrācijām trimdā”. Izdevis muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē”, 2018) 
Mākslinieks: Jānis Zvirgzds-Zvirgzdiņš
Teksta, multimedija dizains: Džeremijs Smīdss (Jeremy Smedes) 
Tekstu redaktore: Dite Liepa
Tehniskie rasējumi: Gundars Gulbis
Izstādes ražošana, iekārtošana: SIA “Form Art Lab”
Auto konservācija: Ivars Dortāns
Deponējumi: Egils Levits, Ingrīda Zemītis, Pavlovsku ģimene, Latvijas Okupācijas muzejs, Latvijas Nacionālā bibliotēka
Sadarbības partneri: Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs.
Atbalstītāji: Valsts kultūrkapitāla fonds, Latvijai 100, Latviešu fonds, Pasaules Brīvo latviešu apvienības Kultūras fonds.

Vairāk informācijas – www.lapamuzejs.lv

E-pasts: info@lapamuzejs.lv

Tel. +371 28066186