Latest news

Izstāde "Mans zelts ir mana tauta, mans gods ir viņas gods"

No 08.03.–01.04.23. muzejā apskatāma XIV Starptautiskā bērnu un jauniešu mākslas  konkursa “Trejdegsnis/Triple Sun" laureātu darbu izstāde “Mans zelts ir mana tauta, mans gods ir viņas gods”. 

Dalībnieki tika aicināti pārdomāt un savos darbos attēlot –  Kas ir patiesās manas tautas vērtības; Kā tautas morālās un garīgās vērtības tiek atspoguļotas manas tautas mākslā, dzejā, pasakās u.c. Ko nozīmē vārds “gods”? Vai gods ir tas pats, kas vara, popularitāte, nauda? Kā, ar kādiem darbiem, es vēlētos savā dzīvē vairot savas tautas godu.

Konkursa moto ir Rūdolfa Blaumaņa, kuram 2023.gada 1. janvārī atzīmējām 160 gadu dzimšanas dienu, dzejas rindas, kurās viņš uzsver, ka lielākais dārgums viņam bija sava tauta. Šāds “zelts” dzelzceļa vagonos 1941. gada 14. jūnijā un 1949. gada 25. martā tika izvests no Latvijas un arī citām PSRS okupētajām zemēm uz Sibīriju. Tā būtu vēsture, ja 2022.gada 24. februāris neliktu šo ļaunumu un apdraudētību uztvert kā jaunu realitāti. Tas arī bija stimuls konkursa organizēšanai. 

Izstādē piedalās dalībnieki no Bulgārijas, Igaunijas, Lietuvas, Indijas, Turcijas, Honkongas, Taivānas, Šrilankas un 29 Latvijas izglītības iestādēm un pulciņiem ar žūrijas atlasītiem 135 darbiem no iesūtītajiem 510 darbu foto. Diemžēl līdz mums nav nonākuši pasta sūtījumi no Turcijas un Taizemes.

Doma par Bērnu un jauniešu mākslas  konkursa “Trejdegsnis " rīkošanu radās 2003.gadā, šeit Dzelzceļa muzejā Rīgas pilsētas bērnu mākslas konkursa laikā. Tapa ideja par konkursu, kurā  būtu akcentēts trejāds skatījums uz pasauli - materiālu, dvēselisku un garīgu.

Idejas autores un tālākas virzītājas - Maija Purgaile un Ģertrūde Svilane /ķimijas skolotāja, daiļamata meistare/, kura uzskatīja, ka māksla kalpo iekšēja redzējuma veidošanai, bet tas neaizstājams eksakto zinātņu, tai skaitā ķīmijas procesu izpratnei.

Kopš 2006.gada konkursā piedalās arī dalībnieki no ārzemēm, bet tā bija pēdējā izstāde, kurā savu eksakto zinātņu pienesumu varēja dot Ģertrūde Svilane ar saviem audzēkņiem.

“Trejdegsnis/Triple Sun" izstādēs piedalījušies bērni un jaunieši no – Austrijas, Argentīnas, Bulgārijas, Honkongas, Igaunijas, Indijas, Itālijas, Japānas, Latvijas, Lietuvas, Lielbritānijas, Polijas, Rumānijas, Slovēnijas, Slovākijas, Šrilankas, Taivānas, Taizemes, Turcijas, Ukrainas.

Konkursu organizē biedrība “Trejdegsnis” sadarbībā ar RNDV mākslas studiju “Raibulis” un Berģu mūzikas un mākslas pamatskolu.

Izstādes apskatei jāiegādājas muzeja apmeklējuma biļete. Skolēniem ieeja Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā – bez maksas.

 

Dalībnieki tika aicināti pārdomāt un savos darbos attēlot –  Kas ir patiesās manas tautas vērtības; Kā tautas morālās un garīgās vērtības tiek atspoguļotas manas tautas mākslā, dzejā, pasakās u.c. Ko nozīmē vārds “gods”? Vai gods ir tas pats, kas vara, popularitāte, nauda? Kā, ar kādiem darbiem, es vēlētos savā dzīvē vairot savas tautas godu." data-share-imageurl="https://www.railwaymuseum.lv/sites/muzejs.ldz.lv/files/field/image/trejdegsnis_jpg_030323.jpg">