Latest news

Dzelzceļa maketa modernizācijas II kārta ar VKKF atbalstu 2020. gadā

Ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu Muzeju nozares pakalpojumu attīstības programmā 2020. gadā Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs realizēja Dzelzceļa makets Spāre–Tukums II–Līvbērze mērogā 1:87, atjaunošanas un paplašināšanas II kārtu.

Projekts aizsākās 2018. gadā un tā realizācija plānota vairākās kārtās. 2019. gada pavasarī bija izstrādāts maketa jaunais plānojums un pagaidu kustības pirmizrāde notika gadskārtējā izstādē Liliputija 2019. gada rudenī.

2020. gadā, pateicoties saņemtajam VKKF finansējumam, sperts nākošais solis, kas bija liels izaicinājums – digitālas kustības vadības un maršrutizācijas izstrāde, dzelzceļnieciskās vides papildināšana ar griezuli Tukums II stacijā. Kā arī ritekļu iegāde un digitalizācija, lai maketā būtu intensīva vilcienu kustība.

III kārtā plānota maketa vides tālākā attīstīšana, luksoforu uzstādīšana, ēku un ielu apgaismojums, viena sliežu ceļa elektrifikācija Tukums II stacijā u.c. nianses.

II kārtas darbus veica SIA Marathon model http://www.marathonmodel.cz/ , Čehijas kompānija, kas specializējas modeļa dzelzceļu digitālās vadības izstrādāšanā un ieviešanā. Divi meistari: Libors Šmidts un Jiri Čekans, dzelzceļa modelisti ar lielu pieredzi, pateicoties arī attālināta darba iespējām, nodrošināja visu plānoto darbu izpildi. 

Ar cerībām domājot par muzeja atkal atvēršanu 2021. gada pavasarī, muzeju apmeklētājus varēsim pārsteigt ar  pirmo reizi Baltijā tāda apjoma (44m2), satura, kvalitātes un pielietoto tehnoloģiju dzelzceļa maketu. Mūsu mērķis ir, ar stāstiem un demonstrējumiem, apmeklētāju pie maketa noturēt vismaz 15 minūtes, mudināt iepazīt vismazākās nianses, pie kurām strādāts ar lielu rūpību un pacietību. Iepazīt vilcienu kustības specifiku, ieklausīties lokomotīves skaņās un sekot līdzi luksoforu darbībai. Mūsu maketam, tā pat kā lielajam dzelzceļam, nu ir savs vilcienu kustības saraksts un grafiks. Digitālās tehnoloģijas dod iespēju pat vilcienu kustības ātrumu ieprogrammēt atbilstoši īstās lokomotīves ātrumam.

Par visu, kas izdarīts un ko varēs ieraudzīt, stāstīsim mūsu sociālajos tīklos. Seko līdzi temturim #dzelzcelamakets2021.

31.01.2021.                                                                    Ieva Pētersone