PAULS JAUNZEMS. VISS IR AKMENĪ III

Vērienīgā akmens tēlniecības izstāde no 13. oktobra līdz 3. decembrim noslēdz ievērojamā latviešu tēlnieka Paula Jaunzema izstāžu ciklu VISS IR AKMENĪ, kuru mākslinieks veidojis atzīmējot savu 70 gadu jubileju. Pirmās divas skates notika 2021.gadā Ventspils muzejā Livonijas ordeņa pilī un retrospektīvi atspoguļoja tēlnieka radošo mantojumu laika griezumā.

Personālizstāde Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā ir nozīmīga ar to, ka tajā apskatāmi 11 jauni lielformāta akmens tēlniecības darbi, kuri radīti pēdējo divu gadu laikā. Tik liela mēroga Paula Jaunzema tēlniecības skate Rīgas muzejos nav notikusi kopš 2008.gada, kad Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā bija aplūkojama meistara personālzistāde “Rīts”. Šī ilgi gaidītā izstāde noteikti iepriecinās mākslas mīļotājus un pazinējus ar jauniem formas un materiāla apstrādes izaicinājumiem un nenoliedzamu emocionālo un garīgu piepildījumu.

Pauls Jaunzems ir dzimis 1951.gada 23.jūlijā Ventspils rajona Užavā. 1972.gadā viņš ir beidzis Ventspils Mūzikas skolu, pēc 10 gadiem – 1982.gadā Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļu. Jau studiju laikā 1976.gadā tēlnieks uzsāk aktīvu dalību tēlniecības simpozijos un plenēros, piedalās izstādēs, kur viņa dalība ir augstu novērtēta: viņš ir ieguvis pirmās vietas starptautiskos simpozijos un konkursizstādēs Venspilī, Rīgā un Saeng-Cho (Dienvidkoreja). 2021.gadā mākslinieks apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni.

Pauls Jaunzems savu akmens skulptūru veidošanu balsta uz mijiedarbi ar materiālu. Mākslas darbiem viņš nekad neveido modeļus, darbi top ar tiešās kalšanas metodi divsarunā ar akmeni. Viņa tēlniecība ir aplūkojama gan brīvā dabā un pilsētvidē, gan mākslas muzejos un galerijās Latvijā un daudzās pasaules valstīs: Kanādā, ASV, Dānijā, Zviedrijā, Somijā, Islandē, Japānā un Dienvidkorejā.

Astrīda Rogule

astrida.rogule@lnmm.lv, t. 26595419

Izstādes grafiskais dizains: Ināra Liepa, Gaisma: Uldis Liepa

Izstādes komunikācija: Dace Grīnberga, t. 29159007, e-patsts: dacesmeistardarbi@gmail.com