Latest news

Jūs atrodaties šeit

Idejas un aktivitātes kā mācību stundām, tā brīvajiem brīžiem

1.Kahoot izaicinājuma spēle “Ko tu zini par dzelzceļiem Latvijā?” visa vecuma skolēniem būs interaktīvs ievads par dzelzceļu vēsturi un attīstību. Uzzini, kad, kur un kāpēc būvēti pirmie dzelzceļi Latvijā, ko un uz kurieni vilcieni ved, kādas lokomotīves un vagonus izmanto, ar ko vilciens atšķiras no tramvaja un kāda dzelzceļam ir nākotne.

Kahoot spēle: https://tinyurl.com/y4hkwc2d

Piemērots: dažāda vecuma bērniem

 

2.

Vienas lietas stāsts. Iepazīsties ar muzeja kolekcijas priekšmetiem un izpēti informāciju par tiem muzeja mājaslapā. Izvēlies kādu dzelzceļa priekšmetu, kas Tevi īpaši uzrunā, seko norādēm darba lapā un izveido savu audiostāstu!

 

- Izpēti muzeja ritekļu kolekciju un apskati virtuālā tūrē ER2 elektrovilcienu jeb “eļektričku” un ceļu mērvagonu.

- Vai zināji, ka agrāk vilcienu atiešanas un pienākšanas laiku noteica pēc saules? Iepazīsties ar Skrundas stacijas dežuranta pulksteņa stāstu un uzzini, kā laiks tika standartizēts.

- Semafors jeb zīmnesis ir dzelzceļa luksofora priekštecis. Izlasi, kā darbojas semafors un kāpēc pārmijniekam naktī jāpaliek nomodā.

- Digitālajā katalogā pēti priekšmetus un to aprakstus.

- Noklausies dažus audiostāstus iedvesmai un uzraksti savu!

 

Piemērots: 1.–9. klasei

Darba lapa: Vienas_lietas_stasts_darba_lapa.pdf

Ierakstītos audiostāstus sūti uz muzejs@ldz.lv. Labākos publicēsim muzeja mājaslapā.

 

3.

Dzelzceļš un industriālā revolūcija. Noskaties filmu “Tvaika vilnis”, lai uzzinātu, kā darbojas Alūksnes–Gulbenes Bānīša tvaika lokomotīve – izgudrojums, kas kopš industriālās revolūcijas laika bijis nozīmīgs transporta attīstībā. Filma tapusi sadarbībā ar hip hop māksliniekiem Ansi un Niklāvu un paver pavisam jaunu skatu uz tvaika lokomotīves skaņām un to pielietojumu.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Ova-WK9NlF8

Piemērots: 7.–9. klasēm

 

4.

Dzelzceļš un māksla. Futūrisma mākslinieki 20. gs. vidū iedvesmu smēlās no tehnikas, ātruma, revolūcijas. Noskaties video par dzelzceļu glezniecībā, tās dažādajām izpausmēm kopš 19. gadsimta sākuma un varbūt iedvesma rodas arī Tev?

Video: https://www.youtube.com/watch?v=uS0-YHySKk4

Piemērots: 5.–9. klasēm

 

 

5.

Dzelzceļš un Latvijas valsts dibināšana. Līdz ar Latvijas valsts dibināšanu tika izveidots uzņēmums "Latvijas valsts dzelzceļi". Noskaties sarunu, kur Zigmārs Gailis stāsta par Latvijas dzelzceļa izveidošanu un situāciju 1919. gadā pēc Brīvības cīņām un Inese Rezgoriņa ieskicē valsts atjaunošanas notikumus 1990.–1993. gadā. Šajā sarunā iezīmējās vēsturiskais laiks un problēmas caur dzelzceļa prizmu.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=sRQH-KEU7b8

Piemērots: 10.–12. klasēm

 

Jautājumu gadījumā, rakstīt muzejs@ldz.lv

Pievienotie Faili: