Latest news

Jūs atrodaties šeit

Ekspozīcija Jelgavā

Jelgavas dzelzceļa mezgls ir viens no vecākajiem un nozīmīgākajiem Latvijas dzelzceļos. Kustībā līnijā Rīga–Jelgava (Mītava) tika atklāta jau tālajā 1868. gadā, kopš šīs dienas Jelgavas mezgla un stacijas nozīme ir aizvien pieaugusi. Jelgavas dzelzceļu mezgls un tā vēsture stāsta ne vien par vilcienu, sliežu ceļu un dzelzceļu attīstību un saimniecisko vēsturi, bet arī par cilvēkiem, kuri devuši savu artavu tā attīstībā un savu mūžu pavadījuši, kalpojot uz tā. Jelgavas dzelzceļnieki vienmēr ir lepojušies ar savu darbu, tādēļ jau 1982. gada 24. decembrī dibināja muzeju, kas līdz mūsdienām tikai turpinājis attīstīties, piedzīvojot dažādas varas un pārmaiņas. Šodien Latvijas dzelzceļa vēstures muzeja ekspozīcija Jelgavā, Stacijas ielā 3 izvietota dzelzceļnieku dzīvojamā ēkā, kas celta 1904. gadā, laikā, kad tika paplašināta Maskavas–Ventspils dzelzceļa līnija un pirmais depo Jelgavā, kuru šodien par savām mājām sauc vairākas muzejam piederošas lokomotīves un vagoni. Ekspozīcijā ne vien var sajust vēsturisko elpu, bet arī gūt iespaidu par virkni lietām, bez kurām darbs uz dzelzceļa būtu neiespējams.

 

 

 • MAZĀ METĀLA SIRDS 

  Jaunākā muzeja ekspozīcija par 600 mm plato dzelzceļu vēsturi Latvijā caur vizuālo, skaņu un sajūtu prizmu. Ekspozīcijā var iepazīties ar līniju tapšanas un attīstības vēsturi no Pirmā pasaules kara līdz emocionālajam slēgšanas brīdim 20. gs. 70. gados. Vislielākā uzmanība šajā ekspozīcijā veltīta Meitenes–Bauskas līnijai, kura bieži ir nepelnīti aizmirsta sarunās par mazbānīti.

  Pirms simts gadiem Zemgalē vai Kurzemes pusē dzīvojošiem lībiešiem lielākā dāvana bija Pirmā pasaules kara laikā vācu armijas uzbūvētais sliežu ceļš, ko, frontei atkāpjoties, atstāja armija. Šaurs, vien 600 milimetrus platumā, trausls, bet uzņēmīgs, kas uz saviem pleciem turēja "Mazo Bānīti". Mazais un žiperīgais vilciens ļaudis veda no viena ciema uz otru lēna vēja ātrumā, laika gaitā attīstot ātrumu arvien lielāku. Lauku iedzīvotāji beidzot varēja dienas laikā nokļūt lielākās pilsētās, biežāk tikties, uzzināt jaunumus un pārvadāt vērtīgas mantas un pastu.

  Īpašs paldies: Viesītes muzejam "Sēlija", Pilsrundāles bibliotēkas vadītājai Aelitai Ramanei. Pateicoties viņiem, ekspozīcijas veidotājas Liene Murugova un Ilze Freiberga satika un uzklausīja cilvēkus, kas vēl atceras un ir braukuši ar Mazbānīti. Tāpēc, apskatot ekspozīciju, aicinām noklausīties viņu atmiņas. Emocionālais stāstījums ir šīs ekspozīcijas dvēsele, kuru aicinām noklausīties tik pat nesteidzīgi, cik nesteidzīgs bija brauciens ar Mazbānīti.

  Ekspozīciju veidoja: Ekspozīcijas vizualizācijas un interjera objektu autors Māris Grīnbergs. Vēsturiskais ietvars un teksts: Liene Murugova, Ilze Freiberga. Stāstniece: Inese Rezgoriņa. Izpildījums: SIA "Kalenda", ieraksts SIA "Kut. Sound".

 

 • DZELZCEĻŠ UN DZELZCEĻNIEKI JELGAVĀ 20. gs. 20.–30.gados – ekspozīcija, kurā var ne vien iepazīties ar Jelgavas mezgla vēsturi, lokomotīvju depo un mašīnu iecirkņu attīstību, bet arī cilvēkiem, kuri veltījuši savu darbu Jelgavas dzelzceļam – ceļu strādniekiem, stacijas personālu, depo remontstrādniekiem un lokomotīvju vadītājiem.
 • Ekspozīcijas NO SEMAFORA LĪDZ DISPEČERCENTRALIZĀCIJAI galvenais varonis ir stacijas dežurants.  Viņa pārziņā ir vilcienu kustība, stacijas ikdienas dzīve, pasažieru drošība. Viņa galvenie darba rīki ir dažādas ierīces, pienākumi precīzi un sīki aprakstīti instrukcijās. Viņa palīgi ir pārējais stacijas personāls un sabiedrotie – lokomotīves brigāde un kaimiņu stacijas darbinieki. Ceļotājs redz, kā vilciens pienāk stacijā, auto vadītājs, stāvot pie pārbrauktuves, gaida, kad vilciens pabrauks garām. Atbildes uz jautājumiem, kā vilcieni nokļūst no vienas pilsētas uz otru, kāpēc tie nesaskrienas, kā viņi zina pa kurām sliedēm braukt, ir atrodama dzelzceļa stacijā.
 • Āra ekspozīcijā apskatāmas 2 drezīnas, lokomotīvju riteņu pāri, pārmijnieku postenis, semafors, luksofors un hidrokolonna. Ekspozīcijas pagalmā izvietotie priekšmeti, tieši tāpat kā viens no tās lepnumiem – 19. un 20. gs. mijā būvētais pulkstenis, kurš agrāk par savām mājām sauca Majoru staciju – pēc nesenās restaurācijas atguvuši savu kādreizējo spožumu.

 

Papildu aktivitātes:

Filmas par dzelzceļu vēsturi.

Bērniem multfilmas un spēles par drošību uz dzelzceļa, iespēja zīmēt dzelzceļa noskaņās.

Dzelzceļa modeļa demonstrējumi. 

Ekskursija uz bijušo Jelgavas lokomotīvju depo, iepriekš piesakoties pa t. 20034850.

Suvenīri un grāmatas par dzelzceļu.