Latest news

Nodarbība - pārgājiens Dzelzceļš - pilsētas attīstītājs.

Vai zini, ar ko Jelgava II atšķiras no Jelgavas un kā dzelzceļa līnija Rīga–Mītava izmainīja pilsētas vaibstus? Kāpēc jelgavnieki stacijas tuvumā esošo veselības centru dēvē par dzelzceļnieku poliklīniku, kas ir ORS un kāpēc var teikt, ka pēc 2. pasaules kara liela daļa Jelgavas apbūves saistāma ar dzelzceļu? Uz šiem un citiem jautājumiem atbildēsim pārgājienā “Dzelzceļš – pilsētas attīstītājs”!

Nepilnus 8 km garajā pārgājienā iepazīsim gan dzelzceļa darbībai nepieciešamo infrastruktūru: Jelgavas staciju, Lietuvas šosejas viaduktu, lokomotīvju depo, tiltus pār Lielupi, gan dzelzceļnieku dzīvojamo māju rajonus Prohorova, Cepļu, Zirgu, Pasta un Mātera ielās, tāpat arī Baltijas dzelzceļa sabiedriskās ēkas – Jelgavas mezgla dzelzceļnieku klubu, slimnīcu, universālveikalu.

Pārgājienā līdzās mūsdienu ainai nostāsties vēsturiskie foto, pērles no dažādu laiku un politisko iekārtu preses rindām, emocionālas atmiņas un īpaši stāsti no sociālantropoloģiskā pētījuma “Kā dzelzceļnieki dzīvojuši, strādājuši un mīlējuši Jelgavā”. Savukārt lokomotīvju depo mītošie ritekļi palīdzēs iztēloties dzelzceļnieka sūro ikdienas darbu un tehnikas attīstību cauri laikiem.

Pārgājiens saturiski piemērots dažādām interesentu grupām. Pieaugušie varēs kavēties atmiņās par dzīvi sociālisma valstī vai uzzināt to, kā un kāpēc “dzīvokļa jautājums” varēja ietekmēt karjeras izvēli un kādi labumi padomju laikā tika Baltijas dzelzceļā strādājošajiem.

Skolēnu grupām nodarbība-pārgājiens papildināts ar informatīvu orientēšanās spēli, kas palīdzēs veidot izpratni par pilsētas apbūves īpatnībām, sociālā nodrošinājuma sistēmu un sadzīvi padomju laikā. Nodarbība iekļauta programmā "Latvijas skolas soma".

Pārgājiena ilgums: skolēnu grupām 2,5 h

         pieaugušajiem 3 h

Pārgājiena garums: 8 km

Valoda: latviešu, krievu vai angļu valoda

Vecums: pieaugušie, personām līdz 14 gadu vecumam dalība atbildīga pieaugušā  pavadībā (maršruts veidots ciešā sliežu tuvumā, vecākiem lūgums uzmanīgi izvērtēt sava mazgadīgā bērna līdzdalību šajā pārgājienā!)

Vecums skolēnu grupām: 8. – 12. klase

Pārgājiena cena (no personas):

 • pilna biļete, latviešu valodā 8,00 EUR;
 • pilna biļete, svešvalodā (ENG, RUS) 15,00 EUR;
 • bērniem, skolēniem un profesionālo skolu audzēkņiem biļete latviešu valodā 4,50 EUR;
 • bērniem, skolēniem un profesionālo skolu audzēkņiem biļete svešvalodā 6,00 EUR;
 • skolēnu grupu pavadošajiem 2 skolotājiem dalība bez maksas..

Apmaksa: muzeja kasē vai rēķins ar pārskaitījumu

Pieteikšanās: Ilze.Freiberga@ldz.lv vai 20034850

Pieejamie laiki: Pārgājienus iespējams pieteikt Jelgavas ekspozīcijas darba laika ietvaros.

Saskaņā ar epidemioloģiskajiem ierobežojumiem Covid–19 mazināšanai pārgājiena laikā:

 1. Grupas lielums ir ne vairāk kā 10 cilvēki (neskaitot speciālistus un darbiniekus, grupas vadītāju, instruktoru vai gidu);
 2. Apmeklētāji ierodas tikai individuāli, izņemot vienas mājsaimniecības locekļus;
 3. Tiek nodrošināta 2 metru distance starp dažādu mājsaimniecību locekļiem;
 4. Tiek lietoti mutes un deguna aizsegi;
 5. Pārgājiens tiek organizēts pēc iepriekšēja pieraksta, dalībnieku dati (vārds, uzvārds un telefona numurs) tiek uzglabāts 30 dienas nepieciešamības gadījumā sniegšanai Slimību profilakses un kontroles centram epidemioloģiskās izmeklēšanas veikšanai;
 6. Pārgājiena apmaksa tiek veikta, izmantojot rēķinu vai muzeja kasē;
 7. Pārgājienā nedrīkst piedalīties personas, kurām noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai izolācija vai kurām ir elpceļu infekcijas slimības pazīmes;