Latest news

“Cita Muzeju nakts” Brocēnu, Ķeguma un Olaines stacijās 18.05.2019.

Šī gada 18. maijā Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs aicina uz pasākumu “Cita Muzeju nakts” Brocēnu, Ķeguma un Olaines dzelzceļa stacijās. Muzeja darbinieki iepazīstinās ar staciju vēsturi, būs iespēja apskatīt stacijas darba telpas, iepazīt stacijas dežuranta darba pienākumus, kā arī piedāvās radošas aktivitātes bērniem.

Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs jau otro gadu svin Citu Muzeju nakti - dodas ārpus muzeja Rīgas un Jelgavas ekspozīcijām uz īpašām dzelzceļa stacijām, lai parādītu apmeklētājiem dzelzceļa vēstures un tagadnes līdzās pastāvēšanu un izceltu katras stacijas unikālo dzīvi. Citas Muzeju nakts aktivitātes plānotas no plkst. 19 līdz 23 Brocēnu, Ķeguma un Olaines dzelzceļa stacijās. Ieeja bez maksas.

Pasākumu programma Brocēnu dzelzceļa stacijā

Dzelzceļa līnija Glūda–Liepāja ir garākā dzelzceļa līnija, ko uzbūvējusi Latvijas valsts pēc neatkarības iegūšanas. Savukārt kaļķakmens iegūšana „C.Ch.Schmidt” Rīgas cementa rūpnīcas vajadzībām Brocēnos sākta 1927. gadā līdz ar kustības atklāšanu pa Liepājas–Glūdas dzelzceļu. Tad pat te izbūvēts ap 5 km garš 750 mm šaursliežu dzelzceļš. Vakara programma norisināsies Brocēnu dzelzceļa stacijas ēkā, kas celta 1937. gadā, un muzeja darbinieku un stacijas personāla vadībā iespēja iepazīt Brocēnu stacijas vēsturi stāstos un fotogrāfijās.

18. maijā plkst. 19.00-23.00

  • Dzelzceļa līnijas Glūda–Liepāja vēsture fotogrāfijās
  • Plkst. 20.00 industriālā mantojuma eksperta Toma Altberga stāstījums par Brocēnu cementa rūpnīcas dzelzceļiem
  • Ciemošanās pie stacijas dežuranta
  • Aktivitātes bērniem: dzelzceļa stacijas dežuranta cepuru darbnīca

Aicinām apmeklētājus arī doties arī SCHWENK Latvija organizēto pasākumu “Cementa ražošanas varoņiem pa pēdām” Brocēnu cementa rūpnīcas teritorijā, kur no plkst. 19.00 līdz 1.00 būs iespēja apskatīt jaunizveidoto cementa ražošanas vēstures ekspozīciju, baudīt mūziku un kino, piedalīties auto-foto orientēšanās uzdevumā, kā arī apskatīt īstu cementvedēju (sīkāk: https://www.facebook.com/SCHWENKLV/), kā arī uz J. Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzeja Muzeju nakts pasākumiem (sīkāk: https://muzejs.saldus.lv/).

 

Pasākumu programma Ķeguma dzelzceļa stacijā

Par Ķeguma staciju var teikt šādi – stacija spēkstacijai, spēkstacija – dzelzceļam. 1884. gadā Rīgas–Daugavpils dzelzceļa līnijas 42. verstī, aptuveni tur, kur šobrīd atrodas Ķeguma stacija, pieturēja pasažieru vilcieni. 1936. gadā situācija mainās, kad nelielā pieturvieta kļūst par grandiozās Ķeguma HES būves apkalpojošo staciju. 1937. gadā pēc arhitekta V.Ozoliņa projekta sāka būvēt jaunu stacijas ēku, kuru pabeidza 1939. gadā. Ķegumā ražotā elektroenerģija pēc Otrā pasaules kara ļāva realizēt ilgu laiku apspriesto ideju par dzelzceļu elektrifikāciju. 1959. gadā pabeidza Rīgas–Daugavpils dzelzceļa Rīgas–Ogres iecirkņa elektrifikāciju, bet pašā Ķegumā elektrovilcieni sāka kursēt 1968. gadā.

18. maijā plkst. 19.00–22.00

  • Stāsti par dzelzceļa līnijas Rīga–Daugavpils un Ķeguma stacijas vēsturi
  • Dzelzceļu elektrifikācijas vēsture caur Latvijas prizmu
  • Aktivitātes bērniem: staciju uzrakstu darbnīca
  • Fotostūris: iespēja nofotografēties dzelzceļnieka formas tērpā

Pasākuma norises vietā ērti nokļūt ar vilcienu no Rīgas.

 

Pasākumu programma Olaines dzelzceļa stacijā

Rīgas–Jelgavas dzelzceļa līnijas viduspunktā atrodas stacija, kas kopš tālā 1868. gada 21. novembra katru dienu nogādā vilcienus uz divām no svarīgākajām mezgla stacijām Latvijā. Lai gan pasažierim tā nereti pazib garām nepamanīta, tā slēpj īpašu stāstu, kuru vēlamies izstāstīt, noslēdzot Rīgas–Jelgavas dzelzceļa līnijas 150 gadu jubileju. Ar ko Olaines stacija ir īpaša? Tā atradusies vismaz trīs dažādās ēkās, no kurām divas vēl šodien pastāv līdzās, vairākas reizes mainījusi nosaukumu, Brīvības cīņu laikā tieši šeit tika izmantots bruņu vilciens, savukārt 20. gadsimta 90. gados toreiz vēl nevienam nezināmais, bet nu jau nopelniem bagātais rakstnieks Jānis Joņevs tieši Olaines stacijā tumsā un salā par braukšanu pa zaķi ticis izsēdināts no vilciena. Tie ir tikai daļa no stāstiem, kurus uzzināsi Citas Muzeju nakts ietvaros Olainē!

Ekskursijas pa stacijas darba telpām plkst. 19.00; 19.40; 20.20; 21.00; 21.40; 21.20; 22.00; 22.40.

Stāsti par Rīgas–Jelgavas dzelzceļa līnijas un Olaines stacijas vēsturi plkst. 19.00; 20.00; 21.00; 22.00.

N.B. vietu skaits ierobežots – ierodies laicīgi!

Lieliska iespēja Olaines iepazīšanu sākt Olaines vēstures un mākslas muzeja rīkotajā ekskursijā “Olaines stāsts” (sākums 18.00, tās noslēgums 19.00 Olaines dzelzceļa stacijā). Olaines muzejs 18. maijā piedāvā arī radošās nodarbības, zemessardzes paraugdemonstrējumus, cienā ar karavīru tēju un aicina uz koncertu (sīkāk: www.olainesmuzejs.lv).

 

Vēršam apmeklētāju uzmanību - atzīmējot Starptautisko Muzeju dienu, 18. maijā no plkst. 10.00-17.00 Dzelzceļa muzeja apmeklējums visiem bez maksas. Muzeju nakts laikā ekspozīcijas slēgtas.

Pasākuma laikā tiks fotografēts un/vai filmēts. Fotogrāfijas/video tiks izmantotas publicitātei un publiskotas muzeja sociālajos tīklos.

Publicējot bildes, video un pārdomas, pieliec abus tēmturus #dzelzceļamuzejs #citamuzejunakts

 

Papildu informācija:

Tālr.: 20032331