Mazā metāla sirds, jauna ekspozīcija Dzelzceļa muzejā Jelgavā

No 18. maija plkst 12.00 Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā Jelgavā, Stacijas ielā 3, sāks pukstēt “Mazā metāla sirds”.

Jaunajā ekspozīcijā būs iespēja iepazīt 600 mm plato dzelzceļu vēsturi Latvijā caur vizuālo, skaņu un sajūtu prizmu. Ekspozīcijā varēs iepazīties ar līniju tapšanas un attīstības vēsturi no Pirmā pasaules kara līdz emocionālajam slēgšanas brīdim 20.gs. 70.-jos gados. Vislielākā uzmanība šajā ekspozīcijā veltīta Meitenes- Bauskas līnijai, kura bieži ir nepelnīti aizmirsta, sarunās par mazbānīti.

 

 

Pirms simts gadiem Zemgalē vai Kurzemes pusē dzīvojošiem lībiešiem lielākā dāvana bija Pirmā pasaules kara laikā vācu armijas uzbūvētais sliežu ceļš, ko frontei atkāpjoties, atstāja armija. Šaurs, vien 600 milimetrus platumā, trausls, bet uzņēmīgs, kas uz saviem pleciem turēja „Mazo Bānīti”. Mazais un žiperīgais vilciens ļaudis veda no viena ciema uz otru lēna vēja ātrumā, laika gaitā attīstot ātrumu arvien lielāku. Lauku iedzīvotāji beidzot varēja dienas laikā nokļūt lielākās pilsētās, biežāk tikties, uzzināt jaunumus un pārvadāt vērtīgas mantas un pastu.

Īpašs paldies: Viesītes muzejam”Sēlija”, Pilsrundāles bibliotēkas vadītājai Aelitai Ramanei. Pateicoties viņiem, ekspozīcijas veidotājas Liene Murugova un Ilze Freiberga, satika un uzklausīja cilvēkus, kas vēl atceras un ir braukuši ar Mazbānīti. Tāpēc, apskatot ekspozīciju aicinām noklausīties viņu atmiņas. Emocionālais stāstījums ir šīs ekspozīcijas dvēsele, kuru aicinām noklausīties tik pat nesteidzīgi, cik nesteidzīgs bija brauciens ar Mazbānīti.

Ekspozīcijas veidošanā piedalījās:

Ekspozīcijas vizualizācijas un interjera objektu autors: Māris Grīnbergs
Vēsturiskais ietvars un teksts: Liene Murugova, Ilze Freiberga
Stāstniece: Inese Rezgoriņa
Izpildījums: SIA „Kalenda”, ieraksts SIA KUT. SOUND