Ekspozīcija Jelgavā

Jelgavas dzelzceļa mezgls ir viens no vecākajiem un nozīmīgākajiem Latvijas dzelzceļos. Kustībā līnijā Rīga-Jelgava (Mītava) tika atklāta jau tālajā 1868. gadā, kopš šīs dienas Jelgavas mezgla un stacijas nozīme ir aizvien pieaugusi. Jelgavas dzelzceļu mezgls un tā vēsture stāsta ne vien par vilcienu, sliežu ceļu un dzelzceļu attīstību un saimniecisko vēsturi, bet arī par cilvēkiem, kuri devuši savu artavu tā attīstībā un savu mūžu pavadījuši, kalpojot uz tā. Jelgavas dzelzceļnieki vienmēr ir lepojušies ar savu darbu, tādēļ jau 1982. gada 24. decembrī dibināja muzeju, kas līdz mūsdienām tikai turpinājis attīstīties, piedzīvojot dažādas varas un pārmaiņas.

Šodien Latvijas dzelzceļa vēstures muzeja ekspozīcija Jelgavā, Stacijas ielā 3 izvietota dzelzceļnieku dzīvojamā ēkā, kas celta 1904. gadā, laikā, kad tika paplašināta Maskavas-Ventspils dzelzceļa līnija un pirmais depo Jelgavā, kuru šodien par savām mājām sauc vairākas muzejam piederošas lokomotīves un vagoni. Ekspozīcijā ne vien var sajust vēsturisko elpu, bet arī gūt iespaidu par virkni lietām, bez kurām darbs uz dzelzceļa būtu neiespējams.

 

  • DZELZCEĻŠ UN DZELZCEĻNIEKI JELGAVĀ 20.gs. 20.-30.gados -  ekspozīcija , kurā var ne vien iepazīties ar Jelgavas mezgla vēsturi, lokomotīvju depo un mašīnu iecirkņu attīstību, bet arī cilvēkiem, kuri veltījuši savu darbu Jelgavas dzelzceļam - ceļu strādniekiem, stacijas personālu, depo remontstrādniekiem un lokomotīvju vadītājiem.
  • Ekspozīcijas NO SEMAFORA LĪDZ DISPEČERCENTRALIZĀCIJAI galvenais varonis ir stacijas dežurants.  Viņa pārziņā ir vilcienu kustība, stacijas ikdienas dzīve, pasažieru drošība. Viņa galvenie darba rīki ir dažādas ierīces, pienākumi precīzi un sīki aprakstīti instrukcijās. Viņa palīgi ir pārējais stacijas personāls un sabiedrotie – lokomotīves brigāde un kaimiņu stacijas darbinieki. Ceļotājs redz kā vilciens pienāk stacijā, auto vadītājs, stāvot pie pārbrauktuves gaida, kad vilciens pabrauks garām. Atbilde uz jautājums kā vilcieni nokļūst no vienas pilsētas uz otru, kāpēc tie nesaskrienas, kā viņi zina pa kurām sliedēm braukt,  ir atrodama dzelzceļa stacijā.
  • Āra ekspozīcijā apskatāmas 2 drezīnas, lokomotīvju riteņu pāri, pārmijnieku posteni, semaforu, luksoforu un hidrokolonu. Ekspozīcijas pagalmā izvietotie priekšmeti, tieši tāpat kā viens no tās lepnumiem-19. un 20. gs. mijā būvētais pulkstenis, kurš agrāk par savām mājām sauca Majoru staciju,-pēc nesenās restaurācijas atguvuši savu kādreizējo spožumu.

Papildus aktivitātes:

Filmas par dzelzceļu vēsturi.

Bērniem multfilmas un spēles par drošibu uz dzelzceļa, iespēja zīmēt dzelzceļa noskaņās,

Dzelzceļa modeļa demonstrējumi. 

Ekskursija uz bijušo Jelgavas lokomotīvju depo iepriekš piesakoties pa t.63096494

Suvenīri un grāmatas par dzelzceļu,